Władysław Łokietek - Skarby Stanisława Augusta - 50 zł Srebro Ag 999

Monety srebrne
2300
PLN
Władysław Łokietek - Skarby Stanisława Augusta - 50 zł Srebro Ag 999
Władysław Łokietek - Skarby Stanisława Augusta - 50 zł Srebro Ag 999
in_stock
Dostępność:
na wyczerpaniu
Wysyłka:
10 dni
Cena: 2 300,00 zł
Cena netto: 1 869,92 zł
szt. Zyskujesz 115 pkt [?]
Ocena:
(Ilość ocen: 26)
Kod produktu:

443

Producent:
Mennica Polska

Moneta kolekcjonerska o nominale 50 złotych wykonana z czystego Srebra Ag 999 Władysław Łokietek - Skarby Stanisława Augusta.

Moneta w Kapslu.

Materiał          Srebro Ag 999

Masa              62,2 gr

Producent       Mennica Polska

Średnica         45 mm

Nakład           5 000

Stempel         Zwykły

Opakowanie    Kapsel, certyfikat, etui i pudełeczko

Moneta kolekcjonerska o nominale 50 złotych wykonana z czystego Srebra Ag 999 Władysław Łokietek - Skarby Stanisława Augusta. Władysław I Łokietek (urodzony między 3 marca 1260 a 19 stycznia 1261 roku zmarł 2 marca 1333 roku w Krakowie). Król Polski (był pierwszym władcą Polski koronowanym w Krakowie w katedrze wawelskiej przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława), od 1327 roku zamiana Sieradza i Łęczycy na Inowrocław i Dobrzyń w 1329 utrata ziemi dobrzyńskiej a w 1332 utrata Kujaw.

Tytuł Królewski : Władysław z Bożej łaski król Polski,pan i dziedzic ziemi krakowskiej, sandomierskiej, łęczyckiej, Kujaw i ziemi sieradzkiej.

Władysław Łokietek był trzecim pod względem starszeństwa synem Kazimierza I kujawskiego a najstarszym z jego trzeciego małżeństwa z Eufrozyną, księżniczką opolską. Imię otrzymał po swoim wuju bracie matki księciu opolskim Władysławie. Już we współczesnych źródłach występuje z przydomkiem Łokietek (w źródłach obcych Łokieć). Genezę tego przydomka, wynikającego z niskiego wzrostu Władysława tłumaczy dopiero Jan Długosz w XV wieku.

W1267 roku po śmierci ojca znalazł się wraz z rodzeństwem pod opieką matki sprawującą regencję w ich imieniu na obszarach które im przypadały tj na Kujawach Brzeskich oraz ziemi łęczyckiej i dobrzyńskiej.Samodzielne rządy nad dzielnicą objął w 1275 roku w 1288 został księciem brzeskim i objął po swoim bracie Leszku Czarnym władzę w księstwie sieradzkim. Śmierć Leszka spowodowała walki o panowanie w stołecznym Krakowie, Władysław Łokietek poparł Bolesława II lecz Henryk IV Probus opanował Kraków. Jednak 26 lutego 1289 roku Bolesław II pokonał jego wojska pod Siewierzem. Po śmierci Probusa w 1290 roku Władysław walczył o księstwo krakowskie ale został zmuszony do hołdu lennego Władysławowi II. W 1293 zawarł związek małżeński z córką Bolesława Pobożnego Jadwigą. W roku 1299 w wyniku klęski zadanej mu przez Wacława II musiał uchodzić z kraju. Wrócił w roku 1304, osiadł w Sandomierzu. Śmierć Wacława II sprawiła że Łokietka oficjalnie zaproszono do objęcia władzy. W 1306 roku przyłączył przyłączył Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie . Zabór Pomorza przez Krzyżaków w 1309 roku. Wewnętrzne bunty nie pozwoliły Łokietkowi zająć się odzyskaniem Pomorza uporanie się z buntami trwało do 1312 roku.W1314 odzyskał Wielkopolskę. W tym czasie Władysław Łokietek rozpoczął starania o zgodę papieską na koronację Królewską. Zgoda została wydana 20 sierpnia 1319 roku przez papieża Jana XXII. Władysław Łokietek koronował się na Króla Polski 20 stycznia 1320 roku w katedrze wawelskiej przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janisława. Państwo Łokietka otaczały trzy wrogie siły : Brandenburgia, państwo zakonu krzyżackiego i luksemburskie Czechy. Dlatego szukając sojuszników podczas wielkiego europejskiego konfliktu Jana XXII z Ludwikiem Witelsbachem poparł obóz papieski. Sojusz Władysława z królem Węgier Karolem Robertem został wzmocniony w 1320 roku małżeństwem Karola z córką Władysława Elżbietą Łokietkówną. W 1323 roku wzmocnił Władysław swoje wpływy na Rusi Halickiej. Od roku 1325 sojusznikiem Władysława został Gedymin - książę litewski. Przymierze zostało poparte ślubem syna Władysława Kazimierza z córką Gedymina Aldoną. W 1326 roku brał udział w walkach z Brandenburgią. W 1327 roku wybuchła wojna polsko krzyżacka, w jej trakcie utracił ziemię dobrzyńską. W 1330 roku wznowiono wojnę, krzyżacy plądrowali kujawskie i wielkopolskie miasta, 18 października podpisano 7 miesięczny rozejm. W 1331 roku nastąpiła kolejna zbrojna wyprawa Krzyżaków na ziemie polskie. 27 września w bitwie pod Płowcami słabsze wojska króla Władysława Łokietka pokonały straż tylną wojsk Krzyżackich oraz pojmały ich głównego dowódcę jednak bitwa pozostała nierozstrzygnięta. Był to jednak ogromny sukces wojsk polskich bowiem krzyżacy uchodzili za niepokonanych. W następnym roku Polacy utracili ziemie Kujawskie.

Władysław Łokietek zmarł 2 marca 1333 roku w Krakowie gdzie został pochowany w Katedrze Wawelskiej 12 marca 1333 roku. Pozostawił 6 znanych dzieci.

Władysława jest trudno jednoznacznie ocenić.Z pewnością trwale dążył do celu swego życia - zjednoczenia Polski.Dzięki koronacji na Wawelu stworzył precedens i utrwalił pozycję Polski jako królestwa.

Awers monety prezentuje centrum z napisem łacińskim na tarczy na obrzeżu napis Rzeczpospolita Polska na dole data 2013 dalej napis 50 zł dalej na dole godło orzeł po bokach orła data 2013 - Rewers monety przedstawia w centrum stylizowaną postać męską w pancerzu wokół obrzeża łaciński napis

 

 

UWAGA - PRZEDSPRZEDAŻ !!!

TERMIN EMISJI  13 WRZESIEŃ 2013 ROK !!!

Produkty powiązane

Lupa na Głowę - Czołowa Regulowana z Podświetleniem LED Lupa na Głowę - Czołowa Regulowana z Podświetleniem LED

Lupa na głowę - czołowa regulowana z podświetleniem LED. Urządzenie wykonane z tworzywa sztucznego odpornego na uszkodzenia mechaniczne, zapewniające odpowiedni komfort pracy użytkownika. Panel optyczny zapewnia pracę urządzeniu w zakresie powiększeń : 1,5 x / 3,0 x / 9,5 x / 11,0 x. Regulowana obejma pozwala płynnie dopasować element do głowy użytkownika zgodnie z jego potrzebami. Całość estetycznie wykonana w kolorach pastelowych. Zapakowana w woreczku z instrukcją obsługi,w estetycznym tekturowym pudełku.

Cena: 38,50 zł

Lupa Kieszonkowa Rozkładana -  X 10 \ 18 mm Lupa Kieszonkowa Rozkładana - X 10 \ 18 mm

Lupa kieszonkowa rozkładana o powiększeniu soczewki X 10 oraz średnicy soczewki 18 mm. Obudowa Lupy wykonana z metalu, pozłacana. Soczewka powiększająca ujęta w czarny profilowany okular wykonany z tworzywa sztucznego pokrytego wzorem nacięć ułatwiających uchwyt okulara. Lupa zapakowana w ochronne pudełeczko wykonane z tworzywa sztucznego z przeźroczystym wieczkiem. Podstawowe narzędzie pracy numizmatyka, ułatwiająca pracę.

Cena: 8,00 zł

Mikroskop Kieszonkowy - Lupa X 60 z Podświetleniem LED Mikroskop Kieszonkowy - Lupa X 60 z Podświetleniem LED

Mikroskop kieszonkowy - Lupa X 60 z podświetleniem LED + UV z płynną regulacją ostrości obrazu. Mikroskop o wymiarach zewnętrznych : długość 35 mm x szerokość 45 mm, wykonany z tworzywa sztucznego. Wyposażony w 2 diody LED + 1 UV co pozwala wykorzystać go jako tester do banknotów. Bardzo przydatny w pracy numizmatyków, kolekcjonerów, jubilerów, zbieraczy, elektroników. Niezbędny do wszelkich precyzyjnych prac wymagających skupienia wzroku.  Niewielkie wymiary czynią go podręcznym narzędziem, wyposażony w estetyczny pokrowiec ochraniający przechowywany mikroskop przed zanieczyszczeniami oraz uszkodzeniem. Całość zapakowana w kartonowe pudełeczko.

Cena: 39,00 zł

Żubr (Bison bonasus ) - Zwierzęta Świata - 20 zł Srebro Ag 925 Żubr (Bison bonasus ) - Zwierzęta Świata - 20 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 20 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 Żubr (Bison bonasus) - Zwierzęta Świata. Żubr (Bison bonasus) - gatunek łożyskowca z rodziny parzystokopytnych. W 2009 roku światowe zasoby gatunku wynosiły 4230 osobników z czego jedna trzecia przebywała w hodowlach zamkniętych, pozostałe tworzyły 32 całkowicie lub częściowo wolne populacje. Według danych z 2010 roku w Polsce żyły 1224 żubry z czego 191 w ośrodkach hodowlanych i ogrodach zoologicznych. Prawie połowa wolnej polskiej populacji skupia się w Puszczy Białowieskiej ponadto dzikie żubry spotkać można w Bieszczadach, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej oraz w rejonie Mirosławca, Drawska Pomorskiego w województwie zachodniopomorskim.

Cena: 202,00 zł

200 Rocznica Śmierci Księcia Józefa Poniatowskiego - 10 zł Srebro Ag 925 200 Rocznica Śmierci Księcia Józefa Poniatowskiego - 10 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 10 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 200 Rocznica Śmierci Księcia Józefa Poniatowskiego. Józef Antoni Poniatowski - książę herbu Ciołek urodzony 7 maja 1763 roku w Wiedniu, zmarł 19 października 1813 roku pod Lipskiem. Polski generał, minister wojny i Wódz Naczelny Wojsk Polskich Księstwa Warszawskiego, marszałek Cesarstwa Francuskiego.Syn Andrzeja Poniatowskiego marszałka - lejtnanta w służbie austriackiej i Teresy z książąt Kinskich, rodu czesko-austriackiego. Urodził się w pałacu Kinskich przy Freyung 4 w Wiedniu. Wychowany w niemieckojęzycznych środowiskach Wiednia i Pragi stał się Polakiem z wyboru,dzięki opiece stryja Stanisława Augusta Poniatowskiego(z którym był blisko związany aż do śmierci króla)uniknął wynarodowienia. Matka była damą dworu Marii Teresy. W kosmopolitycznym świecie przedrewolucyjnej arystokracji z własną matką rozmawiał po francusku, z rodziną ojca i służbą po polsku, niemieckim posługiwał się swobodnie. Sporo czasu spędzał w Warszawie ze stryjem, królem Stanisławem. Młody Józef od dziecka szkolony był z myślą o służbie wojskowej.

Cena: 155,00 zł

50 Lecie Działalności Polskiego Stowarzyszenia  na Rzecz Osób z  Upośledzeniem  Umysłowowym - 10 zł Srebro Ag 925 50 Lecie Działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowowym - 10 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 10 złotych wykonana z metalu Srebro Ag 925 50 Lecie Działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób Upośledzonych Umysłowo. W 1963 roku Ewa i Roman Garliccy z Warszawy wywołali publiczną debatę o pozbawionych edukacji, zatrudnienia i miejsca w społeczeństwie dzieciach, młodzieży i osobach dorosłych z upośledzeniem umysłowym. Znany pisarz Marian Brandys opisał w poczytnym tygodniku Świat ich sytuację opierając się na relacjach rodziców. W wielu miastach Polski odezwali się też inni rodzice i tak powstał pierwszy w krajach komunistycznych ogólnopolski ruch rodziców reprezentujący interesy grupy obywateli którzy nie z własnej winy byli pozbawieni wszelkich szans i egzystowali na marginesie życia społecznego. Ówczesne władze nie wyraziły jednak zgody na rejestrację samodzielnej organizacji, uznając problem za patologię zbyt wstydliwą dla ustroju. Aby móc pomagać swoim dzieciom rodzice utworzyli w ramach Towarzystwa Przyjaciół Dzieci specjalistyczną strukturę pod nazwą Komitet i Koła Pomocy Dzieciom Specjalnej Troski.

Cena: 137,00 zł

Wrzesień 1939 - Wieluń - 10 zł Srebro Ag 925 Wrzesień 1939 - Wieluń - 10 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 10 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 wyemitowana dla upamiętnienia rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę. 1 września 1939 roku lotnictwo Niemieckie zaatakowało bezbronne miasteczko Wieluń, pierwsze bomby spadły o 4,40 czyli 5 minut wcześniej niż strzały na Westerplatte. W tym pierwszym ataku została popełniona zbrodnia wojenna przez lotnictwo niemieckie na ludności cywilnej. W mieście nie było wojska ani w okolicy żadnych oddziałów wojskowych. Miasto było systematycznie bombardowane a do ludności cywilnej lotnicy strzelali z karabinów maszynowych samolotów. Zniszczono 3\4 zabudowy miasta oraz zabito 8 % mieszkańców. Niemcy 1 września w różnym czasie zaatakowali różne cele w Polsce. Bohaterska obrona kraju trwała do końca września ale w wyniku przewagi wroga oraz wkroczenia Sowietów do Polski 17 września obrońcy musieli przerwać działania zbrojne.

Cena: 145,00 zł

Denar Bolesława Chrobrego - Historia Monety Polskiej - 5 zł Srebro Ag 925 Denar Bolesława Chrobrego - Historia Monety Polskiej - 5 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 5 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 Denar Bolesława Chrobrego - Historia Monety Polskiej. Czasy Bolesława Chrobrego przynoszą kilkanaście typów stempli, w tym pierwsze powstałe bezpośrednio pod wpływem dalszych źródeł kulturalnych niż Niemcy i Czechy. W mennictwie polskim, tak jak w całej kulturze, dominujące są wpływy bawarsko-czeskie ale nie brak śladów poszerzania obszaru recepcji wzorów kulturowych która sięga w dalsze zakątki Europy Wschodniej i Zachodniej. Mennictwo Chrobrego posiada wiele oryginalnych cech. Istnieje spora liczba monet z imieniem Bolesława których przyporządkowanie danemu państwu czy władcy jest przedmiotem sporów. Wiele z pośród tych monet to tzw. adulteryny. Waga denarów Bolesława utrzymywała się powyżej 1 grama.

Cena: 150,00 zł

Denar Bolesława Śmiałego - Historia Monety Polskiej - 5 zł Srebro Ag 925 Denar Bolesława Śmiałego - Historia Monety Polskiej - 5 zł Srebro Ag 925

Moneta kolekcjonerska o nominale 5 złotych wykonana ze stopu metalu Srebro Ag 925 Denar Bolesława Śmiałego - Historia Monety Polskiej. Wznowione przez Bolesława Śmiałego mennictwo cechował wysoki stopień zorganizowania. Polskie emisje wreszcie zaczęły skutecznie konkurować na rynku z monetą obcą. Kolejną rewolucyjną innowacją było pierwsze w Polsce przeprowadzenie operacji renovatio monetae (która jest już stałym elementem mennictwa piastów. Zmniejszyła się waga polskich denarów do 0,7-0,9 gr, stracił na tych zmianach przekaz namonetarny. Ikonografia większości tych monet jest typowa dla obszaru dominacji łacińskich wpływów kulturowych. Polskie emisje monetarne na tle wczesnośredniowiecznej Europy wyróżniały się raczej niską wartością artystyczną i mało skomplikowaną legendą.

Cena: 155,00 zł

Etui na monety srebrne w kapslu o nominale 10 zł Etui na monety srebrne w kapslu o nominale 10 zł

Etui na monety srebrne w kapslu o nominale 10 złotych. Etui służy do estetycznego wyeksponowania przechowywanej monety w kapslu ochronnym oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami i czynnikami atmosferycznymi. Wymiary zewnętrzne etui wynoszą : 90 mm X 75 mm X 40 mm. Wykonane jest z tworzywa sztucznego pokrytego flokiem, wnętrze odpowiednio wykończone z materiałów wysokiej jakości. Całość solidnie wykonana oraz estetycznie wykończona.

Cena: 16,00 zł

Etui na monety srebrne w kapslu o nominale 20 zł Etui na monety srebrne w kapslu o nominale 20 zł

Etui na monety srebrne w kapslu o nominale 20 złotych. Etui służy do estetycznego wyeksponowania przechowywanej monety w kapslu ochronnym oraz zabezpiecza przed uszkodzeniami i czynnikami atmosferycznymi. Wymiary zewnętrzne etui wynoszą : 90 mm X 75 mm X 40 mm. Etui wykonane z tworzywa sztucznego pokrytego flokiem, wnętrze pudełeczka odpowiednio wykończone z materiałów wysokiej jakości. Całość solidnie wykonana oraz estetycznie wykończona.

Cena: 16,00 zł

Lupa Kieszonkowa Rozkładana -  X 4 Lupa Kieszonkowa Rozkładana - X 4

Lupa kieszonkowa rozkładana o powiększeniu soczewki X 4 \ śr. soczewki 60 mm. Obudowa wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym, elementy połączone mosiężnym nitem stanowiącym oś lupy, wysuwanej z obudowy która zarazem stanowi uchwyt (rączkę) lupy w trakcie posługiwania się nią.

 

 

Cena: 6,50 zł

Lupa Kieszonkowa Rozsuwana z Podświetleniem LED Lupa Kieszonkowa Rozsuwana z Podświetleniem LED

Lupa kieszonkowa rozsuwana z podświetleniem diodowym LED. Wymiary zewnętrzne lupy to : 20,5 mm X 40 mm X 60 mm (stan nierozsunięty). Wyposażona w soczewkę powiększającą X 45\21 mm. Wykonana z tworzywa sztucznego w kolorze czarnym. Podświetlenie diodą LED ułatwia posługiwanie się lupą. Lupa zaopatrzona jest w brelok ułatwiający pracę oraz zapobiegający zagubieniu narzędzia. Wykonany bardzo solidnie oraz estetycznie.

Cena: 14,00 zł

Opinie o produkcie (0)

Zaloguj się

Koszyk

produktów: 0

wartość: 0,00 zł

przejdź do koszyka »

Newsletter

Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.

Cenniki do pobrania

Bezpieczne zakupy

  • Różne formy płatności
  • Gwarantowany zwrot pieniędzy (10 dni na zwrot towaru)
  • Szyfrowane dane i transakcje
Click Shop | Hosting home.pl